Özel Sektör Maaşları

2020 McKinsey Maaşı Ne Kadar?

McKinsey firmasının maaşları, Türkiye özelinde belirlediği maaş politikalarına göre farklılık göstermektedir. Yılda ortalama 125 bin dolar kazandırdığı bilinen McKinsey maaşı, aynı zamanda çalışmakta olan bölüme göre de farklılaştığı bilinmektedir.

Bir danışmanlık firması olan McKinsey, uluslararası ekonomik danışma hizmetleri vermektedir. Ülkemizde de oldukça etkin bir rol oynayan firma, genel yatırımların ya da bütçe planlamalarının en doğru şekilde yapılmasına yönelik hizmet sunmaktadır.

McKinsey maaşları, dolar üzerinden verilmekte olup beraberinde performansa dayalı maaşlardır. Personelin alanında iyi olması halinde oldukça yüksek meblağlarda ödeme yapıldığı bilinmektedir.

Devlet tarafından da danışmanlık alınmakta olan bir firma olması nedeniyle, ülkemizde etkili bir saha oluşturmaya başlamıştır. İstanbul ofisinde de mevcut durumda otuzdan fazla Türk vatandaşının çalıştığı bilinmektedir.

McKinsey Türkiye Çalışmaları Nelerdir?

McKinsey Türkiye çalışmaları, 1995 yılında İstanbul’da kurulmuş olan ofisle başlamış olup günümüze kadar sürmüş çalışmalardır. Üst düzey danışmanlık hizmetleri verdiği için ülkemizdeki büyük şirketlere uzun yıllar danışmanlık verdiği bilinmektedir.

Türkiye içerisinde öncelikli olarak otomotiv sektörünün geliştirilmesine yönelik öncülük etmiştir. Bu sayede ilk Türk marka aracın prototipinin üretildiği bir sürece erişilmiş olmaktadır.

İkinci olarak Türkiye bankalarına yönelik geliştirici politikalar belirlemektedir. Bu politikalar bünyesinde Türkiye’nin uluslararası platformda etkin rol almasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Türkiye içerisinde genel olarak yürüttüğü çalışmalar; insan kaynakları yönetiminden başlayarak, üretim sektörünün de gelişmesine yönelik projeleri içermektedir. Son olarak devlet tarafından alınmakta olan danışmanlık da çalışma sahalarını oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

McKinsey ile Yapılan Resmi Anlaşmanın İçeriğinde Neler Bulunuyor?

McKinsey ile yapılan resmi anlaşmanın içeriği, Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak tarafından açıklanmaktadır. McKinsey danışmanlık desteği bünyesinde mevcut yatırımların değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik ön görülerin yapılması beklendiği bakan tarafından açıklanmaktadır.

Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi kurularak, yatırım denetimlerinin bu ofisler bünyesinde yapılması beklenmektedir. Bu ofisler bünyesinde çalışanların da McKinsey maaşı kategorisinde değerlendirilerek ücret almaları beklenmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınmakta olan destekler ile hem mevcut bütçeden tasarruf edilmesi hem de ileriye dönük en çok kar sağlayacak yatırımların yapılmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda danışmanlık adımları yıl içerisinde belirlenebilecektir.

Berat Albayrak konu ile ilgili açıklamaları, NewYork’ta yaptığı bir konuşma esnasında belirtilmiş olup detaylarından da basın açıklaması yoluyla duyurusunu yapmıştır. Danışmanlık faaliyetleri kapsamında ilk defa böyle bir ofis kurulacak olması her iki taraf için de oldukça olumlu bir izlenim sunmaktadır.

McKinsey ve Türkiye Anlaşmaları Nelerdir?

McKinsey ve Türkiye anlaşmaları, uzun yıllardır farklı platformlarda sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye bünyesinde hem devlet kanalından hem de özel kanallardan farkı alanlarda işbirliği sağlandığı bilinmektedir.

McKinsey firmasının danışmanlık verdiği alanlar çoğunlukla ekonomik getirilerin olduğu alanlar olması nedeniyle üretim sektörlerini kapsamaktadır. Bunun yanı sıra bankacılık alanında da oldukça ciddi danışmanlıkların verildiği bilinmektedir.

Türkiye’de televizyon üretimi süreçlerinde de McKinsey danışmanlığının olduğu bilinmektedir. Fakat her danışmanlık süreci devlet kapsamında değerlendirilmemekte olup bazılarının da özel sektör dahilinde yapıldığı bilinmektedir.

McKinsey Firmasının Tarihçesi

McKinsey firmasının tarihçesi, Amerika Birleşik Devletleri kapsamında kurulmuş bir firma olması nedeniyle İngilizce olarak yayınlanmaktadır. Fakat firmanın uluslararası bir kapsamda hizmet vermesi nedeniyle ülkemizde de bu konuya ilişkin araştırmalar başlamıştır.

1926 yılında Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde kurulmuş olan firmanın kurucusu, James Oscar McKinsey olarak bilinmektedir. Kurulmasının ardından farklı konseptlerle çalışmalar denenmiş olmakta olup, 1939 yılında mevcut halini almıştır.

McKinsey firması İstanbul da olmak üzere dünya üzerinde birden fazla ofis bulundurmaktadır. 60 üzerine ofisi bulunan firmanın personel sayısı da oldukça fazladır. Ortalama personel sayısının dünyadaki tüm ofislerinde toplam on bin ve üzeri olarak belirlenmektedir.

McKinsey Türkiye’deki ofis sayısı ikidir. Biri Ankara’da biri de İstanbul’da olmak üzere aktif çalışma performansı gösteren ofislerin başında gelmektedir. Türkiye’de bulunan danışman kadrosunun da sayısı oldukça fazladır.

McKinsey maaşı oldukça yüksek olduğu için bu ofislerde çalışmak isteyen oldukça fazla kişi bulunmaktadır. Fakat ofisler bünyesinde çalıştırılmakta olan personellerin alanlarında uzmanlık seviyesinde olmaları beklenmektedir. Bununla birlikte başvuru yapacak olanların kendilerini sahada ispatlamış olmaları beklenmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu