Kamu Maaşları

2020 Kaymakam Maaşı Ne Kadar?

Kaymakam maaşları son gelen zamların ve düzenlemelerin ardından yeni oranlar ile verilmeye başlamıştır. 1/4 birinci sınıf kaymakam maaşı söz konusu düzenlemeler kapsamında 5.554 TL olarak belirlenmiştir. Ancak devlet memurlarında olduğu gibi kaymakamlık mesleğinde de yine kıdem, derece ve hizmet yılına göre farklı maaş oranları ortaya çıkacaktır. Bu nedenle kaymakamlık mesleğine yeni atanan kişiler ile belirli sürelerde mesleği yerine getiren kişiler arasında maaş farkları görünebilir.

Ortalama olarak kaymakamların aldığı maaşlar diğer ek ödemeler vb. ile toplamda 7 bin  – 7 bin 500 TL arasında değişebilir. 2020 Kaymakam maaşı derece, kıdem ve hizmet süreleri gibi temel unsurların yanında medeni durum ve çocuk durumuna göre de farklılık gösterecektir. Devlet memurlarının maaş zamlarına ve maaş ödeme uygulamalarına benzer biçimde kaymakamlara maaş ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Yeni Başlayan Kaymakam Maaşı Ne Kadar?

Yeni başlayan kaymakam maaşları 5 bin 554 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu oranlar 1. sınıf kaymakam maaşı olarak tanımlanır. 4/1 derece ve kademede ise kaymakam maaşı ise 7 bin 255 TL olarak hesaplanmıştır. Yıllık TÜFE değişim oranları ve devlet memurları için belirlenen zam oranlarına göre maaş hesaplarını gerçekleştirilen kaymakamlar göreve başladıkları ilk andan itibaren bu unsurlara göre maaşlarını alırlar. Bu nedenle benzer oranlar olmak üzere kaymakamlık için ödenen maaş oranları farklılık gösterebilir.

Herhangi bir ilçede en büyük mülki idare amiri görevi ile faaliyet gösteren kaymakamlar valilik ile benzer görevleri ilçe bazında uygular. Gerekli şartları taşıyan ve ilgili sınav ve mülakat süreçlerinden başarıyla geçen Türk vatandaşı tüm bireyler ilgili meslekte görev yapmaya baslayabilirler. Göreve yeni başlayan bir kaymakam ise birçok süreçten geçerek ataması gerçekleştirileceği için alacağı maaş oranlarında da farklılıklar görülebilir. Temel olarak devlet memurları ile ilgili kanunlar kapsamında değerlendirilmektedir.

Kaymakam Olmak İçin Hangi Bölümleri Okumak Gerekir?

Kaymakam olmak için temel ilk şart lisans mezunu olmaktır.

 •         Siyasal Bilgiler,
 •         Hukuk,
 •         İktisat,
 •         İşletme,
 •         İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi vb.

Üniversitelerin dört yıl eğitim veren ilgili fakülte ve bölümlerinden mezun olanların belirli dönemlerde açılan sınavlara girerek kaymakam olmaları mümkündür. Ancak bunun için belirli şartları yerine getirmeleri gerekir. KPSS P37 puan türünde en az 75 ve üzeri puan alan adaylar kaymakamlık sınavı için giriş hakkı elde eder. Alım yapılacak kişi sayısının belirlenen katlarında kişinin çağrılması ile sınav sonrasında başarılı olan adaylar mülakat sınavlarının da ardından staj ve meslek içi eğitimler ile kaymakamlık için gerekli adımları tamamlayabilirler.

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakamlık sınavı ve mülakatlarından başarılı olan tüm vatandaşların kaymak olmaları mümkündür. Ancak tek başında bu sınavlardan başarılı olmak yeterli olmaz. Aynı zamanda kişilerin sınavların ardından gerekli staj ve eğitimlerini başarılı bir şekilde tamlamaları ve uygun görülmeleri halinde ilçelere atamaları yapılmaları mümkündür. Zorunlu olarak staj devresine tabi tutulan kaymakam adayları:

 •         Kaymakamlık kursu,
 •         Kaymakam vekilliği,
 •         Milli güvenlik stajı,
 •         Yurt dışı stajı,
 •         Bakanlık stajı,
 •         Kaymakam refikliği stajı vb.

Aşamalardan geçtikten sonra göreve atamaları yapılır. Kaymakam olma şartlarının sağlanması ve ilgili sınavlardan başarılı bir şekilde geçilmesinin ardından göreve atamaları gerçekleştirilen kişilerin kaymakam olarak faaliyetleri resmi olarak başlar. 2020 Kaymakam maaşı kapsamında belirlenen oranlara göre yeni başlayan kaymakamlar bu oranlar kapsamında maaşlarını almaya başlarlar.

Kaymakam Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Kaymakam olma şartları ve sınavlarını başarıyla karşılayan ve tamamlayan bireylerin göreve atamalarının yapılmasına kadar olan süreçte mesleğin tüm detayları ve ilkeleri stajlar ve kurslar ile kazandırılmaktadır. En zorlu ve önemli meslekler arasında yer alan kaymakamlık temelde devlet memurlarının çalışma saatleri ve koşulları ile aynıdır. Ancak olağanüstü durumlarda veya farklı bölgelerde çalışma saatleri ve koşulları değişiklik gösterebilir.

İlçelerde en üst idari amir, yönetici konumunda yer alan ve devletin ilçedeki üst düzey temsilcisi olan kaymakamlar, kamu düzeni ve resmi hizmetler konusunda emniyet, milli eğitim ve diğer resmi kurumların yöneticileri ile görev yapar. 2020 kaymakam maaşı bu mesleği icra edecekler için tek başında etkili olmamalıdır. Çalışma koşulları ve diğer unsurların bilinmesi bu mesleği seçecekler için son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu