Kamu Maaşları

2020 İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar?

İnfaz koruma memurlarının maaşları, 3.927 TL olarak başlamaktadır. Kıdem ve tecrübe ile birlikte bu maaş tutarlarının yükseldiği bilinmektedir. İnfaz koruma memuru maaşı, memuriyetler içerisinde oldukça iyi seviyede olan maaşlar içerisinde yer almaktadır.

İlgili Makaleler

İnfaz koruma memuru olmak isteyenlerin KPSS B grubu sınavından ortalama 70 ve üzeri puanların alınması gerekmektedir. Fakat her bölgede aynı puan değerlendirmesi yapılmamaktadır.

İnfaz koruma memuru diğer adıyla gardiyan olmak isteyenler için belirli mülakat aşamaları da bulunmaktadır. Fakat mülakatların içerisinde ayrı değerlendirmelerin yapıldığı bilinmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak geçmiş dönem sorularına çalışılması önerilmektedir.

İnfaz Koruma Memuru Maaş Farklılıkları

İnfaz koruma memuru maaşlarındaki farklılıklar, kıdem durumuna göre belirlenmektedir. Sırasıyla maaş oranları şu şekilde sıralanmaktadır:

 •         9. Derecede başlamakta olan infaz koruma memurlarının ortalama 4.000 TL maaş aldıkları bilinmektedir.
 •         1 yıllık kıdemi olanların maaşları 4.045 TL
 •         5 yıllık kıdemi olanların maaşları 4.133 TL
 •         10 yıllık kıdemi olanların maaşları 4.157 TL
 •         15 yıllık kıdemi olanların maaşları 4.518 TL
 •         25 yıllık kıdemi olanların maaşları 4.780 TL

Bunların dışında da yıllara bağlı olarak maaşlarda değişiklik olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte meslek içerisinde yükselme sınavları olanlar için maaşların farklılaşması da söz konusu olabilmektedir.

İnfaz Koruma Memuru Olmanın Koşulları Nelerdir?

İnfaz koruma memuru olmanın koşulları, Adalet Bakanlığı tarafından belirlenmekte olup şöyle şekilde sıralanmaktadır:

 •         Ülkemizin nüfusuna kayıtlı vatandaşı olmak ilk ve zorunlu şart olarak bilinmektedir.
 •         Kamu çalışanı olmak için herhangi bir engel olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir.
 •         İnfaz koruma memurunun askerlik ile ilişkisinin tamamlanmış olması gerekmektedir.
 •         18 yaş üstü ve 30 yaş altı olan kişilerin başvuru hakkı bulunmaktadır.
 •         Kadınlarda boy sınırı 160 cm olmaktadır.
 •         Erkeklerde boy sınırı 170 cm olmaktadır.
 •         KPSS puanının en az 70 olması gerekmektedir.
 •         Yapılacak güvenlik soruşturması sonucunda sorun olmamalı.

Bu koşulları sağlamanın dışında lise mezunu olan herkesin infaz koruma memuru olarak çalışmaları mümkün olmaktadır. İnfaz koruma memuru maaşı da yeni başlayan herkes için aynı ücretlendirme üzerinden belirlenmektedir.

Yıllar bazında değişmekte olan başlangıç şartları da bulunabilmektedir. Bu şartların sınav puanının elde edilmesinin ardından Adalet Bakanlığı resmi sitesi üzerinden kontrol edilmesi ve uygun olup olmadığının bu şekilde belirlenmesi gerekli görülmektedir.

İnfaz Koruma Memurlarının Görev Tanımları Nelerdir?

İnfaz koruma memurlarının görev tanımları, her yerde ve her koşulda aynı olmaktadır. Adalet Bakanlığı tarafından belirlenmekte olan görev tanımı sınırları şu şekilde belirlenmektedir:

 •         Tutuklu ve hükümlü olarak belirlenmiş kişilerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasından sorumludurlar.
 •         Tutuklu ve hükümlü olarak belirlenmiş kişilerin günlük düzenli olarak sayımlarını yapmaları gerekmektedir.
 •         Tutuklu ve hükümlü olarak belirlenen kişilerin güvenliğinden, koğuşların kapılarının kilitlenmesinden infaz koruma memurları sorumlu olmaktadır.
 •         Koğuşlardan herhangi bir kaçma girişimi olması halinde bunun engellenmesi de infaz koruma memurlarının temel görevleri arasında yer almaktadır.
 •         Koğuşlarda yaşanan kargaşaların önlenmesi, tutukluların sevk işlemlerinin gerçekleştirilmesinde de baş sorumlu olarak infaz koruma memurları bulunmaktadır.

Bu görev tanımları dışında farklı durumların oluştuğu koğuşlar da bulunmaktadır. Her durumda öncelikli olarak tutuklu ve mahkumların korunması ve kaçmalarının önlenmesi infaz koruma memurlarının asli görevi olarak belirlenmektedir.

İnfaz Koruma Memurlarının Çalışma Düzenleri Nasıldır?

İnfaz koruma memurlarının çalışma düzenleri, koğuşta çalışmakta olan infaz koruma memurlarına göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak 4 farklı vardiya sisteminde dönüşümlü olarak nöbetçi oldukları bilinmektedir.

Haftanın beş gününün günlük on iki saat mesai belirlenecek şekilde dönüşümlü olarak çalışılması gerekmektedir. Hem gündüz hem de gece çalışma durumu olduğu için sabah çalışanların 08.00’de mesai başlangıcı yaptıkları bilinmektedir. Gece mesaisinde çalışanların ise 20.00 saati itibariyle nöbete başlamaları gerekmektedir.

Bu nöbet sistemleri içerisinde ek mesai gibi düzenlemeler de gerekli görülebilmektedir. Fakat her durumda çalışma koşullarının personel sayısına ve koğuş sayısına göre farklılık gösterdiği bilinmektedir.

Bu çalışma düzenleri içerisinde ek mesai yapılması halinde infaz koruma memuru maaşı tutarlarında değişiklikler meydana gelebilmektedir. Bu maaşlarda kişiye özel değişiklikler, AGİ yada BES gibi farklı ödemelere bağlı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu