Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

2020 Hemşire Maaşı Ne Kadar

Hemşirelerin güncel maaş tutarları, ortalama 5.171 TL olarak bilinmektedir. Bu tutarların içerisinde ek ödemeler eklendiğinde hemşire maaşı artabilmektedir. Fakat bu tutarın altına düşmediği bilinmektedir.

Hemşirelerin maaşları farklı sektörlerde olduğu gibi kıdem bazlı değişiklik gösterebilmektedir. Yıl bazlı ya da görev yapılan bölgelerin şartlarına bağlı olarak belirlenen standart maaş tutarları üzerinden değişiklik olabilmektedir.

Belirlenen bu tutarlar devlet kurumlarında çalışmakta olan hemşireler için belirlenen tutarlardır. Fakat özel sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan hemşirelerin maaş tutarları, kurum tarafından belirlenmekte olup herhangi bir kriteri bulunmamaktadır.

Hemşire olarak çalışmak isteyen gençlerin sağlık meslek lisesini tercih etmeden de hemşire olmaları mümkündür. Herhangi bir lise mezuniyeti sonrası hemşirelik lisans bölümünün seçilmesi ve başarı ile bitmesinin akabinde hemşire olarak çalışılmaktadır.

Nasıl Hemşire Olunur?

Hemşire olmak için hem lise döneminde Sağlık Meslek Liseleri hem de üniversitelerin hemşirelik Fakültelerinin okunması gereken olabilmektedir. Yalnızca lisede hemşirelik bölümünün okunması ile maaş tutarlarının standart tutarlarda ödenmesi mümkün olmamaktadır.

Hemşirelik Fakültesi bünyesinde iki yıllık ya da dört yıllık bölümler bulunmaktadır. Fakat en yüksek maaş ile başlanması için dört yıllık fakülte okunması gerekmektedir. Aksi durumda daha düşük ücretlerle hemşirelik yapılmaktadır.

Hemşire ve ebelerde en yüksek maaşlar devlet kurumları bünyesinde verilmektedir. Bunun için KPSS sınavına girilmesi ve atama için yeterli olan sınav puanının alınması gerekli görülmektedir.

Hemşire olmak için alternatif olarak sağlık kurumlarının dışında çalışılması da bulunmaktadır. Herhangi bir sağlık kurumu içerisinde çalışmak isteyenlerin doğrudan bireysel başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Sonrasında kurumun beklentileri doğrultusunda maaş politikası belirlenmektedir.

Hemşirelerin Çalışma Şartları Nasıldır?

Hemşirelerin çalışma şartları, sağlık sektörü olması nedeniyle oldukça yoğundur. Özellikle kalabalık şehirlerde ve devlet kurumlarında çok fazla iş yoğunluğu olması nedeniyle daha fazla çalıştıkları bilinmektedir.

Hemşirelerin, hastanedeki yoğunluğa bağlı olarak nöbetli bir şekilde çalıştıkları bilinmektedir. Gece nöbetinde kaç hemşirenin kalacağı hastane başhemşiresi tarafından belirlenmekte olup, nöbet listeleri takip edilmektedir.

Hemşirelerin çalışma şartları yoğun olduğu gibi aynı zamanda hemşire maaşı da bu yoğunluk bazında farklılık göstermektedir. Yoğun olan hastanelerde döner sermaye göz önünde bulundurularak daha yüksek maaşlar alındığı bilinmektedir.

Hemşirelerin küçük ilçelerde ya da kasabalarda daha rahat koşullarda çalıştıkları bilinmektedir. Nüfus yoğunluğunun fazla olmadığı bölgelerde rahat bir biçimde çalışırken iyi düzeyde maaş alınması da mümkün olmaktadır. Fakat sosyal yaşam koşulları bağlamında istenen bir ortam olmayabilir.

Hemşirelerin Görevleri Nelerdir?

Hemşirelerin görevleri, çalıştıkları kuruma göre farklılık göstermektedir. Genel olarak hemşire olarak görev yapmakta olan herkesin çalışma prensipleri içerisinde şunlar bulunmaktadır:

  •         Hemşireler herhangi bir tedavi planı oluşturmazlar, doktorlar tarafından oluşturulan tedavi planlarındaki basamakları takip etmekle yükümlü olmaktadırlar.
  •         Tedavi ya da ameliyat süreçleri ilgili olarak hastaların hazırlıklarını hemşireler yapmaktadır.
  •         İlaç takipleri, kan alma ya da kan verme gibi belirli uygulamaları yapmaları da hemşirelerin görevleri içerisinde yer almaktadır.
  •         Tıbbi süreçlerde raporlandırmanın da hemşireler tarafından yapılması gerekmektedir.
  •         Şeker, tansiyon, ateş ve serum takipleri de hemşireler tarafından yapılmaktadır.

Bunların dışında hemşirelerin özel olarak bir hastayla ilgilendikleri özel muayeneler de olmaktadır. Hemşire olarak hastane ve sağlık ocağından farklı olarak bireysel takiplerin yapılmasında da çalışabilmektedir.

Eğitim kurumlarında, firmalarda, şirketlerde ya da fabrikalarda kurum hemşiresi olarak da çalışabilmektedir. Bir kurumda hemşire olarak çalışırken, kurum doktoruna bağlı olarak hizmet verilmektedir.

Hemşire Nerelerde Çalışır?

Hemşirenin çalıştığı yerler, sağlık sektörünü içermesi nedeniyle oldukça geniş bir ağı kapsamaktadır. Sağlık ile ilgili olmasa bile insanın içinde bulunduğu her yerde ilk yardım müdahalesi gerekli olabilmektedir.

Hemşirelerin devlet hastanesi, özel hastane, sağlık ocakları ve diğer kurumlarda çalışabilmektedirler. Bu kurumların içerisinde birbirinden farklı görev tanımları bulunmaktadır. Bu nedenle yapılması gerekenler de kurum içerisinde özel olarak belirlenmektedir.

Hemşire maaşı, çalışma yerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Devlet hastaneleri içerisinde en yüksek maaşlar alınırken, bireysel olarak hasta takibi yapmakta olan hemşirelerin de oldukça iyi kazançlar elde ettikleri bilinmektedir.

Hemşire olarak çalışmak isteyenlerin devlet hastaneleri ya da sağlık ocaklarına giriş yapmak için öncelikli olarak KPSS sınavından geçerli bir not alınması ve gerekli atama yerlerine gidilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu