İşsizlik Maaşı

2020 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Evde Bakım Başvuru Şartları

Ülkemizde belirli oranda engelli olan veya engelli yakını olan binlerce kişi evde bakım maaşı nasıl alınır konusunu merak etmektedir. 2020 evde bakım maaşı ne kadar oldu, evde bakım parası için nereye başvurulur gibi aklınıza takılan sorulara bu yazımızda cevap bulabileceksiniz.

2020 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Evde bakım parası almak için her sene kriter olarak hesaplanan hane içi bir kişi başı gelir miktarı söz konusudur. 2020 yılı için bu kişi başı gelir oranı ise 1.402 TL’dir. 2022 kanunu kapsamında 2022 maaşı adıyla da bilinmekte olan evde bakım maaşı 2020 ise 1.460 TL olmuştur.

Evde Bakım Maaşı için Engel Oranı Kaç Olmalı?

Evde bakım aylığı için başvuruda sunulacak engelli sağlık kurulu raporu isimli raporda engel oranının minimum %50 olması gerekir. Ayrıca raporda ağır engelli ifadesinin onaylı olması da maaşın alınmasındaki temel kriterlerden biridir. 

Evde bakım ücretleri için bir engellinin sadece %50 ve üzeri engel oranı bulunması yeterli değildir. Zira kişi %50 engel oranına sahip olsa da kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdaysa, yani ağır engelli olarak nitelendirilmiyorsa evde bakım maaşı alamaz.

Evde Bakım Aylığı Nedir, Kimler Alabilir?

Evde bakım aylığı, devletin bakıma muhtaç olup maddi imkanlara sahip olmayan vatandaşların kişisel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda, bakıma muhtaç kişiye bakan kişinin aldığı bir sosyal yardım parasıdır. Engelli maaşından farklı olarak bu evde bakım aylığı devlet tarafından her ay yatırılmaktadır. 

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Neler 2020

Evde bakım maaşını çok ciddi hasta olan veya çok kısa ömrü kalmış olan biri için doğrudan alamıyorsunuz. Evde bakım maaşı almak için gerekli şartlar belirlenmiş durumda ve bu başvuru şartlarını karşılamıyorsanız bu aylığı almanız mümkün değil. Gelin, 2020 evde bakım maaşı başvuru şartlarına birlikte göz atalım.

2020 yılında Evde Bakım Maaşı başvurusunda bulunmak için aşağıdaki şartlara uyuyor olmalısınız:

Evde Bakım için Sağlık Raporu

Engel sahibi olmak, kişinin tamamen dış bakıma muhtaç olacağı anlamına gelmemektedir. Kişinin gündelik ihtiyaçlarını karşılayamaması, örneğin yeme, içme, tuvalete gitme, banyo yapma v.b. ihtiyaçlarını kendi başına giderememesi durumunda bir bakıcıya gereksinim vardır, bu durumdaki kişi için bakıma muhtaç deyimi kullanılır. 

Ancak kişinin evde bakım maaşı alabilmesi için yalnızca bakıma muhtaç olması yeterli değildir. Zira bunu belgeleyebiliyor olması gerekmektedir. Bunun için evde bakılacak kişinin minimum %50 ve üzeri engel oranı olduğuna dair bir sağlık raporu gerekmektedir. Yetkili hastanelerden alacağınız engelli sağlık kurulu raporu adı sağlanmakta olan bu rapor kapsamında ağır engelli kısmı mevcuttur ve evde bakım maaşı alacak kişi için raporda ağır engelli kısmına evet yazılmış olmalıdır.

Ayrıca kişi gerçekten de bakıma muhtaç olmalıdır.

Evde Bakım Kişi Başı Gelir Oranı, Muhtaçlık Sınırı 2020

Evde bakım maaşı sosyal yardımından faydalanabilmek için hane içerisinde ikâmet eden kişi sayısına bağlı olarak bir gelir kriteri söz konusudur. Aynı evde bulunan veya ikametgâhı aynı hanede olan kişiler için kişi başı gelir hesaplanarak evde bakım maaşı alacak kişinin maddi yardıma muhtaç olup olmadığı belirlenir.

Belirttiğimiz gelir kapsamında SGK bünyesinde ⅔ şartı karşılanıyor, ancak aynı ⅔ şartı asgari ücret (AGİ) kapsamında karşılanmıyorsa evde bakım şartları doğrultusunda kişi evde bakım parası alamaz. 

2020 yılı için evde bakım kişi başı gelir miktarı 1.402 TL olmalıdır. Hane içerisinde yaşayan veya nüfusu bu haneye kayıtlı olan kişi sayısı 3 ise 1.402 TL x 3 şeklinde hesaplama yapılabilir. Bu gelirler kapsamına eve giren herhangi bir çalışan geliri, emekli maaşı, ev kirası ve hatta 2022 kanunu kapsamında aldığınız başka aylıklar da dahildir. Kişi başı gelir oranı için aşağıda net rakamları bulabilirsiniz:

  • Hanede 1 kişi yaşıyorsa 1.402 TL
  • Ev içerisinde 2 kişi varsa 2.804 TL
  • 3 kişilik bir aileyseniz toplamda 4.206 TL 
  • 4 kişiye sahip bir aile için 5.608 TL
  • 5 kişiye sahip ailelerde ise gelir toplamı 7.010 TL miktarını aşmıyor olmalıdır.

Aileniz daha büyükse hane içerisinde yaşayan kişi sayısını 1.402 TL ile çarparak muhtaçlık sınırı para miktarınızı hesaplayabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Yapılması Gerekmektedir?

Şartları karşılıyor iseniz evde bakım parası almak için bakıcının ikametgâhı bulunduğu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvuru yaparak müracaat etmesi gerekmektedir. 

Evde Bakım Maaşı Başvurusu için Ne Zaman Sonuç Alınır?

Evde bakım maaşı için yapılan başvurunun sonuçlanması için öncelikle belgeleri eksiksiz teslim etmeniz gerekir. Daha sonra Bakım Hizmetleri kapsamında görevli bir yetkili tarafından haneye inceleme gezisi yapılır. Bakım hizmetleri yetkilisi ve İl Müdürlüğü’nün de onayıyla evde bakım maaşı verilmeye başlanır. Başvurunuz reddedildiyse 30 gün içerisinde yazılı olarak başvurunuzun onaylanmadığına dair bir belge alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu