Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

2020 Ergoterapi Maaşı Ne Kadar?

Ergoterapist maaşı özel ve kamu sektörüne göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak tüm kurumlar için en düşük 4 bin 500 en yüksek 9 bin 300 TL ve üzeri aylık maaş oranları ile ergoterapi uzmanları görev yapmaktadır. Kıdeme ve çalışılan kurumun politikalarına göre ergoterapistlerin niteliklerine ve yeteneklerine bakılarak maaş farkları da ortaya çıkabilir. İş ve Uğraşı Terapisti olarak da tanımlanan ergoterapi uzmanları, kişilerin fiziksel olarak sağlıklı ve iyi durumda olmalarını sağlayarak gerekleri mental aktiveler ile kişilerin çalışma veya günlük hayatlarında yaşam kalitelerini ve potansiyellerini artırmayı hedefler. 

İlgili Makaleler

Kamu ve özel sektörde geniş bir iş sahasına sahip olan bu kişilerin aldıkları maaşlarda kurumlara ve kişilerin mesleki beceri ve yeteneklerine göre değişiklik göstermektedir. Ergoterapi maaşı bu nedenle birçok açıdan değişiklik gösterebilir. Günümüzde ortalama olarak en düşük 3 bin 500 – 4 bin 500 TL arasında bir başlangıç ile göreve başlamaktadırlar. 

Devlette Görev Yapan Ergoterapi Teknikeri Maaşları

Kamuda ergoterapist maaşları diğer pek çok devlet memurluğu kadrolarında olduğu gibi derece ve kıdem gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında kamuda İş ve Uğraşı Terapisti (ergoterapist) olarak tanımlanan bu meslek grubu için, 8/1 D/K ve ataması yeni yapılan bir ergoterapist için ön görülen maaş miktarı 4 bin 535 TL olarak belirlenmiştir. Hizmet yılı ve derece – kıdem artıkça aylık maaş oranları da artmaktadır. Şu an için devlette en yüksek derecede ve hizmet yılında aktif olarak görev yapan bir ergoterapist için ön görülen maaş 5 bin 171 TL olarak belirlenmiştir. 

Kamu sektöründe ergoterapist kadrosunda görev yapan bir kişi için ön görülen en düşük maaş 4 bin 535 TL iken en yüksek maaş ise 5 bin 171 TL olarak belirlenmiştir. Devlet memurları için verilen zamlar ve diğer ek ödemeler ile söz konusu maaş oranlarında da artışlar ve değişiklikler görülecektir. 

Özel Sektörde Ergoterapi Teknikeri Maaşları 

Özel sektörde ergoterapist maaşı en düşük 3 bin – 3 bin 500 TL seviyesinden başlayarak kişinin yeterlilikleri ve çalıştığı kuruma göre değişiklik göstermekle birlikte 9 bin 500 TL ve üzerine kadar yükselebilir. Tamamen kişinin mesleki yeterliliğine, tecrübesine ve görev yapılan kurum niteliklerine göre belirlenen bu maaş oranları her yönüyle farklılık gösterecektir. Farklı sağlık sorunlarına sahip kişilerin toplum yaşamına ve iş hayatlarına katılmalarını sağlamak ve yaşam kalitelerini artırmak için sağlık birimlerinde görev yapan ergoterapistler görev yaptıkları yerlere göre farklı kazançlar elde edebilirler.

Oldukça geniş bir çalışma alanına sahip olan bu meslek grubu için belirlenen maaşlarda aynı oranda değişiklik gösterecektir. Kamu sektöründe belirli ortak kriterlere göre maaşlar devlet tarafından ilgili resmi otoriteler tarafından belirlendiği için özel sektör ile devlet kurumları arasında ergoterapist maaşları açısından da ciddi farklar ortaya çıkabilir. Ergoterapi maaşı çalışma alanlarına göre özel sektörde çok daha farklı kriterlere göre belirlenmektedir.  

Nasıl Ergoterpist Olunur?

Ergoterapist olmak için en temel şart üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmaktır. Temelde birey odaklı bir sağlık mesleği olarak tanımlanan bu meslek grubu için özellikle maddi beklenti dışında mesleki istek ve tutkunun yüksek olması gerekir. Sağlık fakültelerinin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden ergoterapi bölümünü bitirmek gerekir. Üniversitelerin ergoterapi bölümlerinde genellikle:

  • Anatomi,
  • Fizyoloji,
  • Nöroanatomi,
  • Psikoloji ve sosyoloji vb.

Dersler ile mesleki diğer pek çok farklı ders verilmektedir. Üniversitelerin bu bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olan ergoterapistler daha sonra çalışma alanlarını belirleyerek bu yönde başvurularını kamu veya özel sektör kuruluşlarında yapabilirler. 

Ergoterapist Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışabilir?

Ergoterapist çalışma alanları oldukça geniştir. Özellikle ergoterapistlerin sosyal yaşamda ve konularda sorun yaşayan kişilerin farklı aktiviteler ile bireysel çalışmalar sayesinde bu kişilerin yeniden topluma kazandırılmasını sağlar. Yaşam kalitesini artırmak, aktif hayata kazandırmak ve bağımlılıkların seviyesini düşürmek gibi çeşitli faaliyetler yürütülebilir. 

Ergoterapistlerin başlıca çalışma alanları:

  • Onkolojik rehabilitasyon,
  • Engelli bireyler ile çalışma,
  • Pediatrik rehabilitasyon,
  • Toplum temelli rehabilitasyon,
  • El rehabilitasyonu,
  • Psikiyatrik rehabilitasyon vb.

Gibi farklı çalışma alanlarından söz edilebilir. Kamu ve özel sektöre göre ergoterapi maaşı da değişiklik gösterecektir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu