İşsizlik Maaşı

2020 Dul Maaşı Ne Kadar? Yetim Maaşı

Dul ve yetim aylığı Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerekli şartları sağlayan vatandaşlara yapılan sosyal yardımlar arasında yer alır. Eşini veya ebeveynlerinden birini kaybetmiş olan kişilerin bu ödeneğe başvuru yapması mümkündür. Dul maaşı adıyla halk arasında bilinen bu ödenek, eşi vefat eden kişilere, vefat edenin aldığı maaşın %75’i oranında verilmektedir. Bu oranlar farklı kriterlere göre değişebilir.

Yapılan son düzenlemeler ve zamlar sonrasında en düşük dul ve yetim aylığı:

  •         Dul Aylığı: 587 TL
  •         Yetim Aylığı: 293 TL

Olarak belirlenmiştir. 2020 dul maaşı vefat eden kişilerin ardında kalan eşleri ve çocukları için yapılan ödemelerdir. Bu nedenle söz konusu haktan yararlanmak için kişilerin belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Farklı unsurlar dikkate alınarak dul ve yetim aylıkları için ödenen miktarlar değişiklik gösterebilir.

Dul ve Yetim Aylığı Kimlere Ödenir?

Dul maaşı şartları ilgili kanunlar ve yönetmelikler kapsamında tanımlanmıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler, vefat eden kişilerin ardında kalan eş ve çocukları için oluşturulmuş fon üzerinden yapılır. Kadın veya erkek olsun fark etmeksizin eşlerden birinin vefat etmesi durumunda diğer eş bu ödenekten yararlanabilir. Eşler için verildiği gibi çocuklar için de bu ödemeler yapılır.

Ölüm aylığı olarak da bilinen bu ödenek, erkek çocuklarda eğitime devam etmedikleri takdirde 18 yaşına kadar, yükseköğretime kadar olan süreçte ise 25 yaşına kadar devam eder. Kız çocuklarında ise evlilik ve sigortalı olarak çalışma durumuna kadar ödemeler devam eder. Söz konusu kriterleri taşıyan eş ve çocukların bu haktan yararlanmaları mümkündür. Vefat eden kişilerin eşleri ve çocukları tarafından alınan dul ve yetim maaşları farklı şartlara ve kriterlere göre ödenmektedir. Geride kalan kişilerin durumuna göre sigortalının aldığı maaşın belirli bir oranında ödeme geride kalan ailesi için yapılmaktadır.

Dul Maaşı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Ölüm aylığı ve dul – yetim maaşı olarak bilinen ödenek için gerekli şartları sağlayanlar, vefat eden kişinin vefatını takip eden ayı takip eden ayda ödeme yapılır. Ancak vefat eden kişinin mevcut prim borcu olması durumunda söz konusu haktan yararlanmak için bu borcun ödenmesi gerekmektedir. Vefatın ardından yapılacak başvurunun ardından sonraki ayda ödemeler aranan şartların sağlanması durumunda takip eden aybaşında yapılacaktır.

Dul ve yetim maaşı alacak kişilerin Ziraat ve Halk Bankası şubelerinden bu ödemeleri almaları mümkündür. 2020 dul maaşı başvuru sorgulama işlemleri için vatandaşların e – devlet üzerinden T.C. kimlik numaraları ve e – devlet şifreleri ile işlem yapmaları mümkündür. Başvuru ve sorgulama işlemleri e – devlet üzerinden kısa sürede yapılabilir.

Dul Maaşı Başvuru Şartları ve Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Dul maaşı başvuru işlemleri için:

  •         Nüfus cüzdanı,
  •         Başvuru formu,
  •         Nüfus kayıt örneği,
  •         3 adet fotoğraf,
  •         Muhtaçlık belgesi,
  •         Ölüm belgesi,
  •         Vefat eden kişiye ait fotoğraf vb.

Başlıca belgeler talep edilmektedir. Eğer vefat eden kişinin ardından çocukları yoksa eşi tarafından maaşının %75’ine kadar alınması mümkündür. Vefat eden kişinin bir çocuk sahibi olması durumunda eşin maaşının %50 oranında alınması mümkündür. İki çocuklu aileler için bu oran %25 ve üç çocuklu aileler için %20 olarak belirlenmiştir.

Erkek çocuklarında üniversite öğrenimine devam etmeleri durumunda 25 yaşına kadar devam eden ödemeler, ortaöğretimde 20 yaş ve eğitime devam etmemesi durumunda 18 yaşına kadar devam etmektedir. Kız çocuklarda ise ödemeler evlenmedikleri ve sigortalı bir işe girmedikleri takdirde devam eder.

Dul Maaşı Başvuru Nereye Yapılır?

Dul ve yetim maaşlarında son durum incelendiğinde yapılan düzenlemeler kapsamında vatandaşların gerekli şartları taşımaları halinde ikamet ettikleri il veya ilçelerin Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında gerekli evrakın eksiksiz bir şekilde ilgili birimlerde verilmesi ve söz konusu ödenekten yararlanacak kişilerin gerekli şartları tam olarak sağlıyor olmaları gerekmektedir.

Günümüzde e – devlet üzerinden vatandaşların T.C. kimlik numaraları ve e – devlet şifreleri ile 2020 dul maaşı başvuru yapması mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi sayfası üzerinden vatandaşların başvurularını yaparak e – devlet üzerinden söz konusu ödeneği talep etmeleri mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu