Kamu Maaşları

2020 Belediye Başkanı Maaşı Ne Kadar?

Belediye başkanı maaşları görev yapılan il ve ilçenin nüfusuna göre belirlenen gösterge rakamlarına bakılarak devlet memurları için belirlenmiş olan aylık katsayı ile birlikte  çarpımın sonucu bulunan tutarda ödenmektedir. Bu nedenle her belediye başkanı için farklı oranlarda maaşlar ödenmektedir. Buna göre son hesaplamalara ve zamlara göre:

İlgili Makaleler
 •         Nüfusu 10 bine kadar olan ilçelerde: 9 Bin TL
 •         Nüfusu 50 bine kadar olan ilçelerde: 10 Bin TL
 •         Nüfusu 1 milyona kadar olan il ve ilçelerde: 19 Bin TL vb.

Farklı oranlar belirlenmiştir. Söz konusu oranlar ortalama olarak hesaplanmıştır. 2020 belediye başkanı maaşı hesaplamaları sırasında farklı koşullar ve unsurlar etkilidir. Nüfusa göre gösterge rakamlarına ve diğer özlük haklarına göre belirlenen oranlarda ödenen maaşlar ayrıca eş ve çocuk yardımı gibi unsurlara göre de değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda belediye başkanın belediye şirketi yönetim kurulu başkanı olarak görev yapması durumunda söz konusu maaşlar bir hayli yükselmektedir.

Emekli Belediye Başkanı Maaşı Ne Kadar?

Emekli belediye başkanı maaşı ilgili kanunlar çerçevesinde çizilen sınırlara göre belirlenir. Hizmet süreleri, gösterge rakamları ve özlük haklarına göre değişen oranlarda belediye başkanlarının emeklilikleri boyunca alacakları maaşlarda değişiklik göstermektedir. Temel de en düşük belediye başkanı maaşı 9 bin lira, en yüksek belediye başkanı maaşı ise 28 bin lira olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde emekli olan belediye başkanları maaşlarında da benzer oranlar dikkate alınarak hesaplama yapılır.

Başkanlık öncesinde hangi statüde olursa olsun belediye başkanı olarak seçilmelerinin ardından bu kişiler 4/C statüsünde sayılır. Devlet memurları ile aynı sigorta türünde primleri yatırılan belediye başkanlarının sonrasında bu şartlara göre emeklilik hakkı elde etmeleri ve kanunlar kapsamında belirlenen oranlara göre emekli olduklarından sonra da emekli maaşı almaları mümkündür.

Belediye Başkanı Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Belediye başkanı maaşı hesaplaması yapılırken 5393 sayılı Belediye Kanunu kapsamında belediye başkanlarının özlük hakları başlıklı ilgili maddelerde belirlenen nüfus ve göstergeler kapsamında işlem yapılır. Buna göre belediye başkanlarının maaş belirlenmesinde gösterge rakamları:

 •         Nüfusu 10 Bine Kadar Olan: 70.000
 •         Nüfusu 10 Bin – 50 Bin Olan: 80.000
 •         Nüfusu 50 Bin – 100 Bin Olan: 100.000
 •         Nüfusu 2 Milyon ve Üzeri Olan: 230.000

Olarak belirlenmiştir. Söz konusu gösterge rakamları devlet memurları için kullanılan aylık katsayı ile çarpılmasının ardından ortaya çıkan miktar aylık brüt ücret olarak hesaplanır. Bu nedenle hem nüfusa göre hem de diğer ek destekler ile belediye başkanlarının maaşları değişiklik göstermektedir. 2020 belediye başkanı maaşı hesaplamalarında başlıca değişkenler nüfus ve gösterge rakamlarıdır. İlgili kanunlar kapsamında belirlenen bu unsurlara göre il ve ilçe belediye başkanları için ödenen maaşlar farklılık göstermektedir.

Belediye Başkanı Olma Şartları Nelerdir?

Belediye başkanı olma şartları ilgili kanunlarda belirlenen şekliyle taşınmalıdır. Söz konusu şartları sağlayan her vatandaşın bağımsız olarak veya herhangi bir siyasi parti bünyesinde belediye başkanı adayı olarak yerel seçimlere katılması ve yeterli oy miktarını almalarının ardından göreve gelerek faaliyetlerini yürütmesi gerekir.

Belediye başkanı olmak için aranan temel şartlar:

 •         Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 •         En az 25 yaşını tamamlamış olmak,
 •         En az 6 ay süreyle aday olunan yerde ikamet ediyor olmak,
 •         Askerlik hizmetini tamamlamış veya muaf olmak (erkek adaylar için),
 •         Partiden aday olacakların parti şartlarını taşıyor olması vb.

Olarak sıralanabilir. İl veya ilçe belediyelerinde görev yapmak üzere aday olan kişilerin gerekli şartları sağlamaları halinde yeterli oyları alarak göreve gelmeleri mümkündür.  

Belediye Başkanı Nasıl Olur?

Belediye başkanı olmak için ilk olarak ilgili kanunlarda belirlenen şartların sağlanması gerekir. Söz konusu şartları sağlayan adayların seçim kampanyası yaparak il veya ilçenin şartlarına göre yine yasal çerçevesinde adaylık sürecini yönetmesi gerekmektedir. Genel anlamda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve ilgili seçim bölgesinde en az 6 ay süreyle ikamet ediyor olmak belediye başkanı adayı olmak için iki önemli unsurdur.

Bağımsız veya herhangi bir siyasi partiden aday olarak seçimlere katılmak mümkündür. Ancak bağımsız adayların parti adaylarına göre şansı çok daha düşük olacaktır. 2020 belediye başkanı maaşı nüfusa ve gösterge rakamlarına göre değişiklik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu