Kamu Maaşları

2020 Apron Memuru Ne Kadar Maaş Alır?

DHMİ Apron memuru maaşı kadro türüne, derece ve kıdem gibi unsurlara bakılarak hesaplanır. Ortalama olarak bu kadroda görev yapan kişiler için 3 bin TL – 4 bin TL arasında bir ücret dağılımı görülmektedir. Bunun yanı sıra havacılık tazminatı ve diğer ikramiye, tazminat, aile yardımı vb. ek maaş gelirleri eklendiği takdirde maaş oranlarında da farklar ortaya çıkar. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) şirketi kapsamı içerisinde Türkiye genelinde farklı havalimanlarında görev yapan apron görevlilerinin kadro özelinde tanımlanan eğitim birimlerinden mezun olmaları istenir.

Apron memurları temelde havaalanlarında hava trafik kontrolünden pistlerde park düzenlerine kadar pek çok farklı görevde yer alabilir. Havalimanı içinde sarı yelekleri ile dikkat çeken bu görevliler için ‘’sarı taksi’’ benzetmesi de yaygın olarak kullanılır. Çalışma alanlarına ve görev tanımlarına göre bu tip görevlilerin aldıkları maaşlarda farklılık göstermektedir. Apron memuru maaşı bu tip değişkenlere göre belirlenmektedir.

DHMİ Memur Maaşları Ne Kadardır?

DHMİ düz memur maaşları ortalama olarak tüm resmi kurumlarda çalışan memur maaşları ile benzerlik göstermektedir. Kurumların kendi için tanımlanan yönetmelik ve memur/işçi çalıştırma hükümlerine göre maaş farkları ortaya çıkar. Ortalama olarak 3 bin TL maaş ile görev yapan apron memurları ile DHMİ memurları havacılık tazminatı gibi unsurların da maaşlara eklenmesinin ardından 4 – 5 bin TL aralığında bir maaş alırlar. Havaalanlarında genellikle uçuş pisti dışında kalan alanlarda farklı görevlerde bulunan bu kişiler için tanımlanan maaş oranları söz konusu unsurlara göre değişkenlik göstermektedir.

Ön lisans ve lisans mezunu olarak havalimanlarında pek çok farklı kadro için kişilerin başvuru yapmasına olanak tanınır. DHMİ memur maaşları da iş tanımlarına ilgili kadrolara ve diğer kriterlere göre değişir. Vardiya, tazminat ve özlük haklarına göre bu kurumlarda görev yapan kişilerin aldıkları maaşlar diğer kurumlarda çalışan memur kadrolarıyla hemen hemen aynı seviyede bulunur.

Apron Memuru Nasıl Olunur?

Havaalanı memur maaşı ve avantajları nedeniyle birçok kesim tarafından tercih edilen memur kadroları arasında yer alır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) şirketi kapsamında açılan devlet memurluğu kadrosunun niteliklerine göre kişiler KPSS puanlarına göre başvurularını yapabilirler. Mühendislikten teknikerliğe, hava trafiği kontrolörlüğünden halkla ilişkilere kadar pek çok farklı kadro ve görev için apron memuru kadrolarına başvuru yapılması mümkündür.

Açılan kadro tanımı doğrultusunda başvuru yapmak isteyen kişilerin bir üniversitede lisans veya ön lisans eğitimini tamamlamış olması gereklidir. Adaylar ilgili kadrolar için KPSS puanlarına göre başvuru yapabilirler. DHMİ tarafından açılan kadrolara KPSS puanlarına göre ÖSYM üzerinden başvurularını yapan kişiler mesleki yeterliliklerine ve mülakat sonuçlarına göre göreve atamaları gerçekleştirilmektedir.

Apron Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Apron memuru olma şartları arasında aranan ilk şart söz konusu kadrolar için başvuru yapacak kişilerin Türk vatandaşı olmalarıdır. Ardından KPSS ilgili puan türünden en az 70 ve üzeri puan almış kişilerin başvuru yapmaları istenir. Bunun dışında aranan temel şartlar:

  • Türkiye Cumhuriyeti’ne mensup bir vatandaş olmak,
  • KPSS ilgili puan türünden yeterli puanı almış olmak,
  • En az ön lisans ve lisans mezunu olmak,
  • Güvenlik soruşturmasından ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç almak,
  • Yeterli mesleki şartları taşımak ve mülakattan geçer puan almak vb.

Temel şartları sağlayan vatandaşların apron memuru olarak kadrolu bir şekilde açılan kadrolarda görev yapması mümkündür. Apron memuru maaşları görev yapılan kadro özelinde değişiklik göstereceği için standart bir ücretten bahsedilmesi yanlıştır.

Apron Memuru Ne İş Yapar?

Apron memuru havaalanlarında uçuş pisti dışında kalan tüm alanları ifade eden apron bölümünde görev yapan kişilere denir. Bu kişiler:

  • Uçakların park sahası düzenlemeleri,
  • Fallomi aracı ile uçaklara eskortluk,
  • İkmal, bagaj indirme ve yükleme, yolcu düzeni,
  • Havaalanı işaretleri ve emniyet çizgileri kontrolleri,
  • Hava trafiği kontrolü vb.

Başta olmak üzere çeşitli meslek gruplarından ve kadrolarında görev yapabilirler. Görev yapılan geniş bir alan olması nedeniyle bu kişilerin alacakları maaşlar ve görev tanımları da değişmektedir. Apron memuru maaşı atama yapılacak kadronun niteliklerine, derece ve kıdem ile hizmet yılına göre farklı unsurlar kapsamında değişir. Ortalama olarak bu kişiler için 3 bin – 4 bin TL arasında bir maaş hesaplaması yapılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu