Kamu Maaşları

2020 Albay Maaşı Ne Kadar?

Albayların aldıkları maaşlar kıdem, derece ve görev yerine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak albay rütbesinde bir kişi için 8 bin 500 TL ve üzerinde aylık ödeme yapılır. Eş ve çocuk durumuna göre farklı ek ödemeler verilebileceği gibi görev yapılan yerin niteliğine göre de farklı ödemeler yapılır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde tuğgeneral rütbesinin hemen altında yer alan albaylık, son derece zorlu ve saygın bir meslektir. Ayrıda doğuda veya yurt dışında görev yapan subaylar ile yabancı dil bilgisi ve eğitim niteliğine göre farklı maaş oranları da ortaya çıkabilir.

Temel görevi bölük ve birliğin düzen ve disiplin içinde kalmasını sağlamak olan albaylar, ordu içinde gerekli stratejik planlamaları hazırlamak ve üstlerine sunmak gibi kritik görevlerde yer alırlar. Ordu içinde en yetkili subay rütbeleri arasında yer alan albayların maaşları da bu görev ve yetkileri doğrultusunda belirlenmiştir. 2020 albay maaşı farklı unsurlara göre değişiklik gösterir.

Emekli Albay Maaşları Ne Kadar?

Emekli albay maaşı 4 bin 500 – 4 bin 700 TL arasında değişmektedir. Tazminat ve ek aylık dahil olarak yapılan emekli maaşı hesaplamalarında farklı oranlar da ortaya çıkabilir. Hizmet yıllarına ve kıdeme göre değişen oranlar nispetinde kıdemli albay olarak emekli olan bir subay 5 bin liraya kadar emekli aylığı alabilir. Sınıf ve rütbelerine göre subayların maaşları belirlenirken birçok farklı unsur dikkate alınmaktadır.

Emekli olmaya hak kazanan bir albayların emekliliği tercih etmeleri durumunda 90 bin – 150 bin TL arasında emekli ikramiyesi alması mümkündür. Yine sınıf, rütbe ve hizmet yıllarına göre emekli albayların alacakları emekli ikramiyesi ve aylığı emekli maaşı oranları farklı kriterlere göre değişiklik gösterecektir.

Albay Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Albay olma şartları ve kriterlerinin sağlanması durumunda teğmen rütbesinde göreve başlayan bir kişinin albay rütbesine kadar yükselmesi sonrasında ise orgeneral rütbesine kadar ulaşması mümkündür. Günümüzde albay olabilmek için ilk olarak Milli Savunma Üniversitesinde eğitim almak gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 20 yaş altında olmak gibi temel şartlar aranan askeri öğrenci adayları buradaki eğitimlerinin tamamlanmasının ardından teğmen olarak göreve başlarlar.

Albay olmak için teğmen rütbesinden başlayarak sırasıyla; üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı ve yarbay rütbelerinde belirli süreler görev yapmak gerekir. Alınan terfiler ile TSK bünyesinde kişilerin albay olarak görev yapması ve uygun şartları taşımaları halinde üst rütbelere yükselmeleri mümkündür. 2020 albay maaşı söz konusu rütbeye ulaşan tüm personel için ödenmektedir. Albay olabilmek önceden askeri okullardan mezun olmak gerekmektedir. Ancak şu anda bu eğitimler MSÜ tarafından verilmekte ve buradaki öğrenciler başarılı olmaları halinde TSK bünyesinde albaylık rütbesine kadar yükselebilmektedir.

Albayların Görevleri Nelerdir, Ne İş Yaparlar?

Albayların görevleri ve yetkileri ordu içinde en yetkili subaylık rütbeleri arasında yer alması nedeniyle son derece kritiktir. Albayların başlıca yetkileri ve görevleri:

  •         Ordu içinde bütünlük ve birliği sağlamak,
  •         Stratejik planlar hazırlamak ve üstlere sunmak,
  •         Alay komutanlığı görevini yerine getirmek,
  •         Kurmay başkanı, şube müdürü ve daire başkanı gibi görevler komuta merkezinde görevleri yerine getirmek vb.

Temel görev ve yetkiler albaylık rütbesinin tanımı içinde sayılabilir. Kurmay albayların sonrasında belirli şartları taşıyarak rütbe atlamaları ve tanımlana süreler zarfında sıraya göre; tuğgeneral, tümgeneral, korgeneral, orgeneral rütbesine kadar yükselmeleri mümkündür. Her rütbede farklı oranlarda maaş ödemesi yapılmaktadır. Rütbelerin yükselmesiyle maaşlarda da artış yaşanır.

Albay Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Albay maaşı hesaplama işlemleri yapılırken birçok farklı değişken dikkate alınır. Subay maaşlarının belirlenmesinde ilgili kanun ve yönetmelikler uygulanır. Öte yandan albay rütbesi ile görev yapan kişilerin hizmet sürelerine, sınıf ve rütbeleri ile görev yaptıkları yerlere göre farklı oranlarda maaş alırlar. Benzer şekilde maaşlarına etki eden bir diğer unsur ise medeni durum ve çocuk durumudur.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde aktif görev yapan subayların aldıkları maaşlar genel anlamda iki farklı unsura göre belirlenir. Hizmet yılı, sınıf ve rütbe olarak tanımlanan bu unsurlar 2020 albay maaşı hesaplama işlemlerinde dikkate alınan kriterlerdir. Ortalama olarak günümüzde albaylar 8 bin 500 TL civarında bir aylık maaş almaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu